Klima İle İlgili Herşey

Klima İle İlgili Herşey

Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar bütün alanlarda kullanılıyorlar.

Klima bundan böyle lüks olmaktan çıkıp gereksinim duyulan bir cihaz olmuştur. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır. Hızla gelişen klima teknolojisini yakından takip edemediğimiz için ısıtma ve soğutma ihtiyacımızın karşılanmasında klimaların maliyetlerinin ve harcamalarının yüksek olduğunu düşünüyoruz... Bunun aksine teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar olabildiğince ekonomik ve sessiz hale geldi.

Elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Yeni cihazlarda az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilmektedir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanısıra teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizlemektedirler. Klimalarda uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemlerine antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılıp hava kalitesi yükseltildi. Uzaktan kumanda sistemine kazandırılan ı feel (hissediyorum) özelliği sayesinde klimanız ortamın ısı derecesini sizin ısı ihtiyacınıza göre en yakın değerlerde dengeleyebilmektedir. Sağlık koşullarına ideal uygun ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar ısı pompası özelliği ile 0 c nin üstündeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma temin ederler. Havadaki nemi alarak uygun konfor koşullarını oluştururlar. otomatik sıcaklık kontrolü ile ortamın ısısını ölçerek arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışmayı sürdürerek dış hava şartlarına karşın iç ortamdaki ısıyı hareketsiz tutarlar. Otomatik ve mekanik hava yönlendirme kanatçıkları sayesinde havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen bir şekilde dağıtırlar. Böylece klimadan kaynaklanan rahatsızlıklar da önlenmiş olur. fuzzy konumunda mikroişlemci kontrolü ile kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek sıcaklık ayarı ve fan hızı tercihini hafızadan yapabilmektedir. Antibakteriyel filtreler kullanıcı tarafından hiçbir güçlük çekilmeden sökülüp yıkanabilir biçimde tekrardan tasarlanmıştır. sleep (uyku) konumunda uyku için uygun konfor koşulları oluşturularak ortam ısısı 7 saate kadar kontrollü olarak azaltılıp artırılmaktadır. Ortamın ısı değerini kumandadan öğrenebilmekteyiz.

Klima nasıl monte edilmelidir ?

Klima cihazlarının tercihi kadar montaj yeri ve montaj biçimi de çok mühimdir. Dolayısıyla klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından teknik özellikler ve tüketicinin isteği de göz önünde bulundurularak tam bir estetik arzedecek biçimde monte edilmelidir.

Klima cihazları nasıl soğutur ?

Klima cihazları r22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunmakta olan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içerisinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan r22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken sadece iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içerisindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

Klima cihazları nasıl ısıtır ?

Türkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini doğrudan olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. heat pump özelliği olan klimalar sogutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da r22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir. Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer. Heat pumplı klimalar dış hava sıcaklığının 7 c civarında olduğu taktirde olabildiğince ekonomik ısıtıcılardır. Dolayısıyla kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.

Klima sağlık açısından zararlı mıdır ?

Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalıdır. Klima çarpmalarının sebebi klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Klimaların oluşturduğu rüzgarın ortamda bulunmakta olanları rahatsız etmemesi için manuel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmelidir. Bu kanatçıklar gerektiği biçimde ayarlanıp kullanıldığında mutlaka gelişi hoş bir rahatsızlık sözkonusu olmayacaktır. Klima cihazlarının sağlık açısından büyük faydalarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından da bildirilmektedir. Bilhassa yaşlılar, kalp, şeker veya astım rahatsızlığı olanlara klimatize ortamda bulunmaları önerilmektedir. Sağlık açısından ev ve işyerlerinde 23ºc sıcaklık ve %50 bağıl nem uygun koşullardır. Bu değerleri sağlayan en uygun cihazlar da klimalardır.  

Klima için servis hizmeti ne kadar mühimdir ?

Klima cihazları iç ve dış ortamda farklı hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde oluşan kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe sebep olur. Bundan başka cihaz içindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece mühimdir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır. Klima cihazlarınızı bilinçli olarak kullanabilmeniz ve en iyi verimi en az maliyetle alabilmeniz için teknik servis alabilmek çok mühimdir. ... 

Bu yazı toplam 2510 kez görüntülendi.

Tüm marka kombi ve klima arızalarınızda bizi arayın!

0312 395 0 425