Kombilerin Ömrü Kaç Senedir?

Kombilerin Ömrü Kaç Senedir?

Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalarda bir kombi ömrü on beş sene olarak belirlenmiştir. Fakat bu genel bir değerlendirmedir. Yani her sene bakımı yapılan ve arızalı olarak kullanılmamış bir kombi ile yıllarca bakımı yapılmamış ve arızalı olduğu halde kullanılmaya devam eden bir kombi arasında en az 4 – 5 yıl ömür farkı olur.

Yani bir kombinin kullanımına göre 10 ile 20 sene arasında değişir ömrü.

"Kombimi kaç yıl kullanabilirim?" diye düşünmeyin. Bunun için çabalar sarf edin. Mesela kombinin arıza yapmasını beklemeden her yıl bakımlarını düzenli olarak yaptırın. Bakım konusunu önemseyin ve mümkün olduğunca işlemi konusunda uzman ve güven duyabileceğiniz servislere yaptırın. Bu şekilde kombinizin ömrünü uzatmış olursunuz. Bunun yanı sıra kombiniz arıza yaptığında geçer diye düşünmeyin. Kombiye müdahale etmeye çalışmayın. Kombiye yapacağınız müdahale küçük bir sorunu daha büyük hale dönüştürmenize neden olabilir. Ayrıca kombi arızası da servis müdahalesi olmadan düzelemez. En ufak kombi sorunu müdahale geciktiğinde ya da işin uzmanı tarafından yapılmadığında büyüyebilir. Bu durumda kombi ömrü olması gerekenden daha kısa hale gelir. Sizler de normalde on beş yıl kullanılması gereken kombiyi dört beş yıl kullanmanıza rağmen değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bizler özellikle de bakım ve kombinin genel kontrolü konusunda işin uzmanına başvurmanızı ve bu işlemleri yılda bir kez muhakkak yaptırmanızı öneriyoruz.

Kombinize her yıl düzenli olarak yaptıracağınız bakım kombinin on beş yıldan daha fazla hem de sorunsuz şekilde çalışmasına neden olabilir. Bu yüzden de kombi kullanıcısı olarak kombiden hem beklenilen verimi almak hem de uzun süre kullanabilmek adına kombinizin periyodik bakım ve kontrollerini geciktirmeyin.

Kombi ömrünü uzatmak ya da daha kısa hale getirmek emin olabilirsiniz ki siz kombi kullanıcılarına bağlıdır…

Bu yazı toplam 9296 kez görüntülendi.

Tüm marka kombi ve klima arızalarınızda bizi arayın!

0312 395 0 425